Sunday, 20 July 2014

Kája je ve Švédsku!


Tak jsem tady, v letním prázdninovém městě jménem Falkenberg! /čti Falkenberj/

Jsem tady už od 12.7. a zůstávám do půlky září, takže tady strávím celé 2 měsíce. Pracuju tu v jednom butiku s oblečením a je to pro mě takové poprvé, protože jsem ještě nikdy nejela za prací do zahraničí a hlavně jsem nikdy nikam nejela sama na delší dobu než na 2 týdny. 
Bydlím tady v takovém mini bytečku a pracuju většinou 4-7 hodin denně, což je úplná pohodička po tom, jaké brigády jsem mela doposud. Např. v nemocnici jsem pracovala vždycky minimálně 8 hodin a vstávala jsem třeba ve 4 ráno a ty peníze si mohli strčit někam :D


Takže přináším první postřehy:

1) Milí lidé:
Za tu dobu co jsem tady (8 dní), jsem ještě nepotkala nikoho, kdo by na mě nebyl milý a celkově je strašně super poznat tuhle švédskou kulturu na vlastni kůži. Samozřejmě jsem to už stokrát slyšela od všech, co ve Švédsku nějakou dobu strávili, a věděla jsem, že se tady chovají lidé jinak, než u nás v Česku, ale člověk to prostě musí zažít sám a vyzkoušet si to, aby tomu porozuměl :)
Jde hlavně o to, že vám tady 99% lidí opětuje úsměv a pozdraví vás, i když se vůbec neznáte - a to i kluci kolem 25 let! A to jsem ve 40 000 městě, což není nějaká mini vesnička, kde se všichni znají. 

(mimochodem doporučuju úplně nejlepší seriál Welcome to Sweden, k jehož 3. epizodě jsem přeložila titulky :D )

2) Ceny:
Další věcí, na kterou si člověk musí zvyknout, jsou ceny - všechno je tady 3x dražší, takže o nějakém nakupování si tady můžu nechat jedině zdát, pokud si chci přivézt nějaké peníze zpátky do ČR.
Na druhou stranu si tady musím kupovat jídlo, které je, aspoň podle mého osobního pocitu, kvalitnější než u nás, takže když už za něj utratím třikrát víc, aspoň mám dobrý pocit, že nejím odpad.


Zajímavé ale je, že knihovna je tady úplně zdarma, takže jsem si zase napůjčovala svoji oblíbenou Astrid Lindgren, protože Pippi je proste klasika a nechat ji tam by byl prostě hřích :D


3) Moře:
Je tady moře!!!!
Jakože na koupání to teda úplně není, pokud tedy nejste otužilý seveřan, ale prostě moct se každý den procházet po pláži taky není k zahození :)


4) Kola:
VŠICHNI, a jako fakt všichni, tady jezdí na kole! A ne na horských kolech, ale na takových těch městských retro kolech, co je radost na ně jenom pohledět. Taky jsem jedno vyfasovala a jezdím s ním všude, protože se na něm dá dojet kamkoliv a všechno je tady přizpůsobeno cyklistům. Nechápu, proč se v Česku tolik kola nevyužívají? Já díky kolu stíhám být v práci za 2 minuty a po práci si zajedu na pláž, která je vzdálená asi 2 km, takže pěšky by se to sice dojít dalo, ale na kole jste tam raz dva. Ale to není jenom tady ve Švédsku, na kole jezdí taky Dáni, Holanďani a prostě skoro celá Evropa kromě nás :D


5) Vlastenci:
Na domech visí švédské vlajky, v rádiích hrají švédské písničky, dodržují se švédské tradice, v butiku se mě ptají, jestli je zboží ze Švédska a celkově je tady každý velmi hrdý na svoji vlast - taky aby ne, když tady všechno tak pěkně funguje :)


6) Švédština:
Asi jsem to trochu podcenila, protože jsem si myslela, že už docela švédsky umím a problém mít nebudu - ehm, to jsem se docela spletla. První den jsem se ptala po každé větě minimálně 1x "CO?". Pak jsem radši jenom přikyvovala a podle intonace odvodila, jestli jde o otázku nebo oznamovací větu. Zjistila jsem, že jsem docela dobrá herečka, takže dokážu předstírat, že někomu rozumím a dokonce s ním sympatizuji, aniž bych mu rozuměla jediné slovo :D Ne, teď už je to lepší a každým dnem rozumím i mluvím víc a víc, ale začátky byly krušné ;)


7) Polární den
Jsem sice na jihu Švédska, kde se polární den neprojevuje tolik, jako na severu, ale i tak tady vnímám rozdíl oproti Česku - např. tato fotka byla pořízena ve 22:15 a stmívat se začalo až kolem 23:00.


A co vy? Jak a kde trávíte prázdniny?

16 comments:

 1. Týýjo to zní skvěle, hned bych tam jela (prostě do Skandinávie, to je holt můj sen :)) Můžu se zeptat, kde ses naučila švédsky?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Studuju Skandinávská studia a tam se učíme švédsky :)

   Delete
  2. Trochu ti závidím :) Ať se ti studia daří a krásně si užij pobyt ve Švédsku ;)

   Delete
  3. Děkuju, a závidět vůbec nemusíš, věřím, že když budeš chtít, tak se tady taky někdy určitě podíváš :)

   Delete
 2. Vypadá to tam nádherně, užij si to! :))

  ReplyDelete
 3. Včera jsem váhala, jestli si dám u Ikea grilované kuličky... :D

  Pěkné postřehy, těším se na další příspěvek.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Váhala? Já bych spíš váhala jestli si jich vezmu 10, 15 nebo 20 :D A děkuju :)

   Delete
 4. Miluju tyhle články z cest a těším se, až takový taky budu psát z Francie :)) Užívej, já se dnes vrátila z Colours of Ostrava a za 14 dní mě čekají Bruggy a Londýn, takže se taky nenudím ♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, užívám jak jen to jde :) A ty Colours musely být super, letošní program byl podle mě nejlepší ze všech, které dosud byly. A Bruggy i Londýn jsou nej! Do Londýna se právě taky chystám, ale až v říjnu, tak přeju, ať ti to hezky vyjde a taky užívej! :)

   Delete
 5. uži si to v švédsku :) mám rád články o cestovaní

  http://lifebyteenboy.blogspot.sk/

  ReplyDelete
 6. Ta tvoje fotka písmen mi připomněla jednu písničku :D https://www.youtube.com/watch?v=f488uJAQgmw

  ReplyDelete
  Replies
  1. To je nejlepší!!!! Mi právě ve švédštině chybí to norské Æ a Ø (i když vím, že je to to samé jako švédské Ä a Ö) - ale ono to prostě napsané vypadá mnohem líp :D

   Delete
 7. Řekla bych, že s těma kolama to mají podobné v Hradci Králové! Byla jsem tam 1 den na výletě a všude cyklostezky a retro kola :) hned u nádraží a dokonce i v obchoďáku bylo strašně moc stojanů a kol.. Asi se tam taky dá všude dojet :)

  ReplyDelete
 8. je, to jsem si krásně početla.... No jo, já a Skandinávie, to by bylo na dlouhé vyprávění. Mou srdcovou zemí je teda Finsko, ale skoro vše, co jsi napsala v článku, sedí i na něj. Já trávila polární den v Kemi, což je asi 100 km pod polárním kruhem a mám úžasnou fotku digitálních hodin na obchodáku, které ukazovaly čas kolem půlnoci a všude bylo světlo (bylo to na konci května toho roku). Užij si to tam.

  ReplyDelete